ISLAND s TV LUX
Novinka
ISLAND s TV LUX

ISLAND s TV LUX

Lietadlo Termín: 7. 6. 2018 - 15. 6. 2018 Cena: 1895 EUR Číslo zájazdu: 1216/014
Kňaz za TV LUX:
don Jozef Luscoň
Sprievodca:
o. Jozef Kováčik

V cene je zahrnuté:

V cene nie je zahrnuté:

Vstupy:

zem ohňa a ľadu – vodopády – gejzíry – žriedla – termálne jazerá – lávové polia, ale  i cesta za slovenskými kapucínmi - misionármi na Islande

„Island je z  98 percent evanjelický, ale ku katolíkom sa vyslovujú veľmi pekne. O našej Katolíckej cirkvi hovoria, že „vy ste Matka cirkev, a my sme Dcéra cirkev“, je to veľmi dobrý vzťah. Katolíkov sú len dve percentá. Ale je to aj kvôli tomu, že tu dlho platil zákaz stať sa katolíkom. Keby ste vtedy boli Islanďania a stali by ste sa katolíkmi, tak vám prepadne všetok váš majetok a práva a museli by ste odísť z Islandu. Ten zákon sa zrušil asi až na konci 19. storočia“.

Program zájazdu:

1.deň:

Transfer do Prahy, odlet do Keflavíku, po prílete transfer do hotela a ubytovanie.

2.deň:

Po raňajkách návšteva historických a geologických zázrakov národného parku Thingvellir – miesto starého islandského parlamentu. Pokračujete k „zlatému vodopádu“ Gullfoss, ktorý sa nachádza cca 10 km od prameňa Geysir. Jediným činným gejzírom je Strokkur, ktorého aktivita sa opakuje každých 5-10 minút a voda tryská do výšky 20 m. Pozdĺž južného pobrežia budete obdivovať vodopády Seljandsfoss a Skógafoss a pokračujete do Dyrholaey, ubytovanie, sv. omša.

3.deň:

Presuniete sa do Eldhraun – najrozsiahlejšie lávové pole, ktoré kedy tieklo na povrchu Zeme. Pokračujete do Kirkjubaejarklaustur, kde bol založený katolícky kláštor už v 12.stor. Skeidarársandur – piesočnatá oblasť,  Skaftafell – národný park, jedinečná oáza medzi piesočnatou krajinou a ľadovcom. Ľadovcová lagúna – Jokulsárlón, kde sa preveziete  loďou medzi plávajúcimi ľadovcami a ubytovanie.

4.deň:

Cez majestátne pobrežie a nádherné východné Fjordy s rybárskymi dedinkami sa dostanete až do  Reydarfjordur. Navštívite misiu slovenských kapucínov s unikátnym kostolíkom. Kapucíni sa ho  rozhodli postaviť na Slovensku, následne ho rozobrali a priviezli na Island. Je postavený do tvaru františkánskeho kríža zo San Damiana, má dĺžku 16 metrov, spotrebovali naň približne 1000 kubíkov dreva priamo z pod Poľany. Návšteva komunity slovenských kapucínov, svätá omša. Po svätej omši odchod smerom do mestečka Egilsstadir, ubytovanie.

5.deň:

Cez oblasť Modrudalsoraefi presun do Námaskard – vriace bahenné bazény a vydáte sa na prehliadku jazera Mývatn, vrátane vulkanickej časti Krafla – Dimmuborgir a krátery Skútustadir. Návšteva vodopádov Dettifoss a  Goðafoss (Godafoss), ktorý patrí k najkrajším vodopádom na Islande. Okolo roku 1000 tu Þorgeir Ljósvetningagoði rozhodol o tom, aké náboženstvo budú miestni obyvatelia uznávať. Pri ceste okolo vodopádu doňho hodil pohanské rytiny severských bohov a tým stanovil, že sa obyvatelia zeme stávajú kresťanským národom. V katedrále v Akureyri je táto udalosť zobrazená na jednom z okien a na jej  základe dostal vodopád meno  Goðafoss (vodopád Bohov). Odchod do Akureyri, ktoré má jedny z najkrajších a najzachovalejších drevených budov. Prístav, botanická záhrada, verejný park, dobrá infraštruktúra vytvorili z Akureyri tretie najväčšie mesto Islandu. Ubytovanie.

6.deň:

Presun do malej dedinky Hauganes, kde budete pozorovať veľryby. Po ceste k botanickej záhrade sa nachádza jediný katolícky kostol v Akureyri. Miestna sv.omša je o 17.45. Oblasť Skagafjordur, návšteva múzea Glaumbaer, odchod na ubytovanie.  

7.deň:

Krásne vodopády Hraunfossar a Barnafoss, Reykholt (alebo najvyšší vodopád Islandu Glymur, ktorý je ale ťažko dostupný) pokračujete cez tunel Hvalfjordur do Reykjaviku. Ubytovanie.

8.deň:

Ráno o 8.00 hod. slovenská svätá omša  v rímskokatolíckej katedrále Krista Kráľa v Reykjavíku. Dominantou mesta je evanjelický kostol Hallgrímskirkja, ktorý ponúka nádherný výhľad na celé mesto,  katolícky kostol nachádzajúci sa v Reyjkaviku je Katedrála Krista Kráľa (nazývaná aj kostol Landakotskirkja), architektonický skvost Harpha – miesto konania väčších koncertov a hudobných, či kultúrnych udalostí a konferencií – budova celá zo sklených kociek, ktoré v noci svietia rôznymi farbami. Radnica na brehu jazera Tjörnin.  Kúpanie v Modrej lagúne – geotermálne kúpele s mliečne modravou vodou a liečivým kremičitým bahnom (z dôvodu veľkého záujmu je potrebné nahlásiť vopred/pri prihlásení sa!) Večer transfer na letisko do Keflavíku, nočný let.

9.deň:

Prílet do Prahy a následný transfer do Bratislavy.

Orientačné ceny vstupov a večerí:

 

 

Pútnicky program je spojený s každodennou svätou omšou!

ISLAND s TV LUX 7. 6. 2018 - 15. 6. 2018 je už po termíne.