GRUZÍNSKO – ARMÉNSKO
Novinka
GRUZÍNSKO – ARMÉNSKO

GRUZÍNSKO – ARMÉNSKO

cesta do krajín kláštorov a po stopách prvých apoštolov

Lietadlo Sprievodca: o. Jozef Kováčik Termín: 7. 6. 2022 - 17. 6. 2022 Cena: 1195 EUR Číslo zájazdu: 1947/037
Odoslať záväznú prihlášku

V cene je zahrnuté:

V cene nie je zahrnuté:

Program zájazdu:

1.deň:

Skoro ráno stretnutie skupiny v Bratislave, transfer na letisko do Viedne, odlet do Tbilisi o 06.50 hod. /cez Istanbul/. Po prílete transfer do hotela, osobné voľno. Večera, ubytovanie. 

2.deň:

Po raňajkách prehliadka mesta. Pár nezabudnuteľných hodín strávených v hlavnom meste Gruzínska. Okúzľujúce mesto postavené v 5.stor. pozdĺž údolia rieky Mtkvari. Prehliadku začnete plošinou Metekhi (13.stor.), predtým sa lanovkou dostanete na pevnosť Narikala zo 4. storočia. Pokračujete prehliadkou sírnych kúpeľov zo 17. stor. – prírodné horúce minerálne vody a objavíte ukrytý vodopád. Ulica Shardeni a prechádzka cez skvostný Most Mieru s výhľadom na mesto. Večera v tradičnej reštaurácii so živou hudbou. Ubytovanie.   

3.deň:

Po raňajkách sa dostanete do  skalného mesta Uplistsikhe, jedného z prvých miest v Gruzínsku vytesaných do skaly. Jaskyne slúžili pohanským účelom, predtým ako sa stalo Gruzínsko kresťanskou krajinou. Pokračujete do Mtskheta, staroveké hlavné mesto Gruzínska, dôležité náboženské centrum (UNESCO). Obed. Po ceste zastávka na vrchole hory, na sútoku dvoch riek – Mtkvari a Aragvi. Príchod do Mtskheta - kostol Jvari. Prechádzka po ulici so suvenírmi s možnosťou nákupov. Návšteva najväčšieho kresťanského chrámu v Gruzínsku - Katedrály Svetiskhoveli z 9. stor., uchováva Kristov plášť. Svetové dedičstvo UNESCO. Návšteva Kláštora Shio Mgvime  zo 6. stor. Založil ho "Shio-Mgvimeli", jeden z asýrskych otcov. V blízkosti kláštora je prameň. Podľa legendy sa objavil po Shioových slovách, keď zostali bez vody. Návrat do Tbilisi. Bazilika  Anchiskhati zo 6.stor., najstaršia v meste, ubytovanie. 

4.deň:

Po raňajkách nás čaká cesta do malého mestečka Sighnaghi, je to jedno z najkrajších miest v Gruzínsku. Budete obdivovať starodávnu architektúru a prírodu, pretože v blízkosti sa nachádza nekonečné množstvo kopcov a pohorí zvaných Alazani Valley a na obzore snehom pokryté vrchy Kaukazu. Návšteva vinárstva Khareba, známe svojou produkciou viac než 30 druhov vína z hrozna najvyššej kvality, dopestovaného vo vlastných viniciach. Výroba je v súlade s najlepšími tradičnými aj modernými európskymi postupmi, možnosť degustácie. Po obede  nasleduje návšteva Kláštora St. Nino v Bodbe, je zasvätený sv. Nine, ktorá šírila kresťanstvo začiatkom 4. storočia.  Jej relikvie sú umiestnené práve v tomto kostole, ktorý bol postavený v období feudalizmu a niekoľkokrát rekonštruovaný. Návrat do Tbilisi, ubytovanie. 

5.deň:

Pokračujete k hraniciam s Arménskom – Sadakhlo a dostanete sa do mesta Alaverdy, mesto položené v kaňone medzi Jerevanom a Gruzínskom, je známe medenými baňami. Obed v Alaverdy. Pokračujete návštevou majestátneho diela Arménskej architektúry - Kláštory Haghpat a Aghtala /UNESCO/.  Večera a ubytovanie v Dilijan. 

6.deň:

Deň začneme v historickom mestečku Dilijan, pre svoju architektúru a nádhernú prírodu nazývané aj „Kúsok Švajčiarska v Arménsku“. Nájdeme tu typické dielničky a tiež obchodíky s tradičnými arménskymi produktmi. Presun k jazeru Sevan, jednému z najväčších sladkovodných jazier na svete. Zaberá až 5 % povrchu Arménska a domáci ho nazývajú aj smaragd Arménska. Nachádza sa v nadmorskej výške 1.897 m a ponúka fascinujúce scenérie. Popoludní navštívime kostoly, nachádzajúce sa v blízkosti pobrežia. V prípade časových možností návšteva areálu Noraduz - "les starých náhrobných kameňov khachkar ".  Večera v tradičnej arménskej reštaurácii so živou hudbou. Ubytovanie v Jerevane.  

7.deň:

Po raňajkách návšteva továrne na výrobu brandy NOY Ararat. Návšteva Garni, kde sa dodnes zachoval jedinečný antický Chrám zasvätený bohu slnka Heliovi. S príchodom kresťanstva v 3. stor. boli všetky pohanské chrámy zničené a nahradené kresťanskými kostolmi. Tento chrám sa veľmi páčil sestre kráľa Trdata III. vďaka čomu sa zachoval dodnes.  V areáli sa zachovali aj pozostatky rímskych kúpeľov s mozaikami. Garni kaňon - strmá skala nad riečkou Azat so zvláštnym prírodným úkazom „Čadičové varhany“. Počas obeda budete mať možnosť sledovať pečenie tradičného arménskeho  chleba "lavash",  ktorý Vám budú ponúkať. Nasleduje návšteva jedného z najznámejších a najkrajších arménskych kláštorov Geghard /UNESCO/. Založený v 4. storočí, rozšírený o časti vytesané do skaly v 13. storočí. Fungoval nepretržite a dodnes sa tu vykonávajú krsty.  Akustika interiéru je nezabudnuteľná. Drevený kostol s pristavanou vstupnou halou je najstaršou časťou kláštora. V jednej z troch hál vytesaných do skaly tečie svätý prameň živej vody. Legenda hovorí, že sem bol prinesený jeden z tŕňov z Kristovej tŕňovej koruny.  V blízkom okolí sa nachádza niekoľko skalných jaskýň, v ktorých v minulosti žili mnísi. Návrat do Jerevanu, ubytovanie. 

8.deň:

Po raňajkách jazda cez úrodnú planinu Araratu. Prehliadka Kláštora Khor Virab, kde sa začala písať história kresťanstva v Arménsku, sídliaceho oproti majestátnej Biblickej hore – Ararat. V tomto kláštore bol Sv. Gregor Iluminátor väznený. Toto miesto má veľký význam pre každého pútnika. Sv. Gregor Iluminátor je patrónom kostola, ktorý sa tu  nachádza a zároveň predstavuje svätca, ktorý má dôležité miesto v šírení kresťanstva v Arménsku. Návšteva vinárskej oblasti - „Areni Winery“ spojená s degustáciou tých najlepších vín z tejto oblasti. Prejazd cez úzku roklinu až ku Kláštoru Noravank, prehliadka, obed v blízkosti kláštora. Návrat do Jerevanu, ubytovanie. 

9.deň:

Po raňajkách nás čaká prehliadka mesta Jerevan, alebo „ružového mesta“, ako je toto hlavné mesto Arménska nazývané. Toto synonymum dostalo pre ružovo zafarbené skaly, ktoré sa v Arménsku nachádzajú. Zoznámime sa s históriou múzea Erebouni a jeho pevnosti založenej v roku 782 pred Kristom. Námestie republiky, Prezidentský palác, Akadémia vied, Parlament, divadlo, opera. Ďalšia zastávka je v komplexe Cascade, postavený v roku 1970, spája Haghtanak Park -  „Victory“ Park a centrum mesta.  Navštívime prekrásnu knižnicu Matenadaran, kde sa nachádza vyše 17 000 rukopisov a kníh písaných v rôznych jazykoch a výskumný inštitút. Návšteva „Megerian Rugs“ – továreň a výstava kobercov, kde uvidíte tradičnú technológiu výroby kobercov. Obed v tradičnej arménskej reštaurácii, kde ochutnáte miestne špeciality.  Ubytovanie v Jerevane.  

10.deň:

Vrch Tsitsernakaberd a pamätník Genocídy 1915, jedno z impozantných monumentov Jerevanu. Etchmiadzin – predstavuje dôležité náboženské centrum Arménska, je nazývané aj  „Vatikán Arménska“, je sídlom najvyšších predstaviteľov Arménskej Apoštolskej cirkvi. Katedrála zo 4. storočia patrí medzi najstaršie kresťanské budovy na svete. Pokračujeme návštevou  kostola sv.  Hripsime a kostola sv. Gayane zo 7. stor. so zaujímavou históriou. Tieto  nasledovníčky Ježiša Krista boli spolu s mnohými ďalšími kresťanmi umučené za svoju vieru. V kostoloch uchovávajú ich relikvie. Obed v reštaurácii, ktorá je súčasťou Megerian Carpet Factory, kde typické arménske jedlá pripravujú podľa tradičnej receptúry. Uvidíte tiež výstavu ručne vyrobených exponátov. Následne návšteva archeologického areálu  Zvartnosts /UNESCO/ zo 7. storočia. Návrat do Jerevanu, ubytovanie.

11.deň:

Po raňajkách jazda malebnou arménskou krajinou, obed  v balíčku. Po prechode  arménsko - gruzínskej hranice pokračovanie na letisko do Tbilisi a odlet do Viedne /cez Istanbul/. Po prílete transfer do Bratislavy. 

 

Pútnicky program je spojený s každodennou svätou omšou! 

Záväzná prihláška zájazdu: GRUZÍNSKO – ARMÉNSKO

Prihláška:

Číslo pasu: v prípade cesty do Izraela a do štátov s vízovou povinnosťou je nutne aby Váš cestovný pas bol platný minimálne 6 mesiacov po návrate.
Áno Nie

Pridať

OBSTARÁVATEĽ:

CK AWERTRAVEL, s.r.o.

Hviezdoslavova 1469/61
905 01 Senica
tel.: 034/6513896, 6512995
fax: 034/6512995
e-mail: awertravel@awertravel.sk

Základná cena1195.00 EUR
Spolu1195.00 EUR/osoba