Jordánsko
Novinka
Jordánsko

Jordánsko

Lietadlo Termín: 18. 4. 2023 - 25. 4. 2023 Cena: 825 EUR Číslo zájazdu: 2130/082

V cene je zahrnuté:                              

V cene nie je zahrnuté:

Sprievodca si vyhradzuje právo na zmenu programu ! Program v ponukovom letáku je orientačný a prispôsobuje sa odletovým časom a situácii v JordánskuKRAJINA, KDE SI BOH POVOLAL TRI VEĽKÉ POSTAVY STARÉHO ZÁKONA DO VEČNOSTI:  JERASH-MADABA-HORA NEBO-AMMÁN-PETRA-WADI RUM

Program púte:.

1.deň:

Zraz v Bratislave ráno, transfer na letisko do Viedne a následne odlet do Ammánu. Po prílete prehliadka starého mesta Ammán, osobné voľno. Večera, ubytovanie.

2.deň:

Po raňajkách rieka Jordán  – miesto krstu Pána Ježiša, Nanebovzatie Eliaša, účinkovanie Jána Krstiteľa. Následne  Macheras – sídlo Herodesa, pevnosť kde bol sťatý Ján Krstiteľ. O udalosti, ktorá sa datuje do roku 29 nášho letopočtu, písal aj starorímsky historik Flavius Josephus.  Kráľ Herodes Antipas rozhodol o poprave kvôli obavám, že by mohol začať vzburu. Biblia však hovorí, že bol zabitý, lebo nesúhlasil s manželstvom medzi Herodom a Herodias. Presun do mesta Kerak, v minulosti dôležité pre svoju významnú polohu na Kráľovskej ceste, ktorá kedysi spájala sýrsky Damašek a staroveký Egypt. 

Dodnes sa zachovala impozantná stavba križiackeho hradu z 11. storočia. Bol navrhnutý tak, aby poskytoval útočisko a zároveň výhľad na okolitú krajinu. Umožňoval kontrolu obchodníkov a cestovateľov, ktorí prechádzali medzi Mŕtvym morom, Egyptom a Mekkou. Presun do hotela v Petre, večera, ubytovanie.

3.deň:

Návšteva Petry, niekdajšieho hlavného mesta Nabatejskej ríše, vytesaného do skaly (Rímska provincia Arabie, kde sa sv. Pavol zdržiaval podľa Gal 1. 17). Od roku 1985 zaradená na zoznam UNESCO. Z architektonického aj geologického pohľadu sa jedná o unikát. Do rozľahlého komplexu vedie kaňon, následne ohromí pohľad na esteticky dokonalú „Pokladnicu“. Prehliadka až po známy kláštor, prípadne možnosť  výstupu až na obetište. Svoje čaro má aj samotné mesto Wádí Músa, ktoré tvorí vstupnú bránu do Petry. Večera, ubytovanie.

4.deň:

Návšteva púšte Wadi Rum a noc na púšti.

Asi 60 kilometrov južne od Aquaby sa nachádza ďalší skvost Jordánska, púšť Wadi Rum. Mesačné údolie očarí ohromnou silou. Prehliadka sa začína neďaleko hory nazvanej Sedem vrcholov múdrosti. Je preslávená a spojená s osobou, ktorá je spätá s Wadi Rum a históriou Sýrie a Jordánska – Lawrencom z Arábie. Bol to britský plukovník T. E. Lawrence. Do púšte sa vyráža v otvorených džípoch. Cestou sa otvorí jedna z najkrajších púštnych scenérií sveta. Pôsobenie slnka ešte viacej umocňuje obrazy nádherných skál. Wadi Rum bola prvý raz spomenutá už v Ptolemajovskej geografii ako Aramona a tiež vraj ako Ad aj v Koráne. Nabatejci sa tu zabývali už v 4. storočí. Vytvorili skalné maľby v pieskovcových masívoch skál. Beh storočí, vietor a počasie erodovali masívy v skalné veže a bizarné kopce týčiace sa z hôr piesku, v ktorom sa celá oblasť priamo topí. Krása vyráža dych. 

Dúhové masívy

Duny sú jednou veľkou záplavou oranžovo-červeného piesku. Keď vystúpite na vrcholok niektorého pahorku, rozprestrie sa pred vami fantastický obraz. Len vtedy dokonale vidíte krásny prechod od béžovej cez ružovú až po oranžovo-červenú. Wadi Rum je unikátna.  Z farebného piesku vyrastajú k nebu priam vertikálne pieskovcové útvary. Z roviny sa tu týčia ako obry. Kam oko dohliadne vidíte červené a oranžové odtiene pieskovcových stien či široké duny. Návšteva beduínskeho stanu, západ slnka na púšti, roztrúsené ťavy, či večera s beduínmi vám navodí pohodu a pocit zázraku. Svätá omša v kempe.

25.júna  2011 bola Wadi Rum zapísaná ako súčasť Svetového kultúrneho dedičstva UNESCO.

5.deň:

Presun do Aquaby, pobyt pri Červenom mori, oddych, kúpanie. Ubytovanie v Aquabe

6.deň:

Po raňajkách odchod k Mŕtvemu moru, možnosť kúpania. Odchod na ubytovanie v Ammáne.

7.deň:

Návšteva  Jerash – prehliadka významného antického rímskeho  mesta. Odchod do Madaby – mozaiková mapa zhotovená v byzantskom období zobrazuje vtedajší Jeruzalem s jeho významnými stavbami. Prehliadka dielne na mozaiky. Presun na  horu Nebo – podľa tradície miesto smrti Mojžiša. Svätá omša, odchod na hotel, ubytovanie a večera.

8.deň:  

Raňajky, osobné voľno, odchod na letisko, odlet do Viedne. Následne transfer  do Bratislavy s predpokladaným príchodom popoludní.

 

Pútnicky program je spojený s každodennou svätou omšou.

Jordánsko 18. 4. 2023 - 25. 4. 2023 je už po termíne.