Jordánsko
Novinka
Jordánsko

Jordánsko

JERASH-MADABA-HORA NEBO-AMMÁN-PETRA-WADI RUM

Lietadlo Sprievodca: Mons. Ján Majerník Termín: 5. 2. 2019 - 9. 2. 2019 Cena: 490 EUR Číslo zájazdu: 1410/048

V cene je zahrnuté:

 

V cene nie je zahrnuté:

Sprievodca si vyhradzuje právo na zmenu programu ! Program v ponukovom letáku je orientačný a prispôsobuje sa odletovým časom a situácii v Izraeli.


Program púte:

1.deň:

zraz v Bratislave v doobedňajších hodinách, transfer na letisko, odlet do Ammánu. Po prílete transfer na hotel, ubytovanie, večera. Možnosť večernej prechádzky mestom.

2.deň:

po raňajkách, prehliadka Jerash – významné antické rímske mesto. Zastávka v Madabe – mozaiková mapa zhotovená v byzantskom období zobrazuje vtedajší Jeruzalem s jeho významnými stavbami. Odchod na horu Nebo – podľa tradície miesto smrti Mojžiša. Odchod na  ubytovanie, večera.

3.deň:

návšteva púšte Wadi Rum a noc na púšti.

Asi 60 kilometrov južne od Aquaby sa nachádza ďalší skvost Jordánska, púšť Wadi Rum. Mesačné údolie očarí ohromnou silou. Prehliadka sa začína neďaleko hory nazvanej Sedem vrcholov múdrosti. Je preslávená a spojená s osobou, ktorá je spätá s Wadi Rum a históriou Sýrie a Jordánska – Lawrencom z Arábie. Bol to britský plukovník T. E. Lawrence. Do púšte sa vyráža v otvorených džípoch. Cestou sa otvorí jedna z najkrajších púštnych scenérií sveta. Pôsobenie slnka ešte viacej umocňuje obrazy nádherných skál. Wadi Rum bola prvý raz spomenutá už v Ptolemajovskej geografii ako Aramona a tiež vraj ako Ad aj v Koráne. Nabatejci sa tu zabývali už v 4. storočí. Vytvorili skalné maľby v pieskovcových masívoch skál.

Beh storočí, vietor a počasie erodovali masívy v skalné veže a bizarné kopce týčiace sa z hôr piesku, v ktorom sa celá oblasť priamo topí. Krása vyráža dych.

Dúhové masívy

Duny sú jednou veľkou záplavou oranžovo-červeného piesku. Keď vystúpite na vrcholok niektorého pahorku, rozprestrie sa pred vami fantastický obraz. Len vtedy dokonale vidíte krásny prechod od béžovej cez ružovú až po oranžovo-červenú. Wadi Rum je unikátna.  Z farebného piesku vyrastajú k nebu priam vertikálne pieskovcové útvary. Z roviny sa tu týčia ako obry. Kam oko dohliadne vidíte červené a oranžové odtiene pieskovcových stien či široké duny. Keď natrafíte na beduínov, roztrúsené ťavy, či si posedíte na ošúchanom koberci a prijmete horúci čaj nalievaný z otlčenej starej kanvičky, máte pocit zázraku. 

25.júna  2011 bola Wadi Rum zapísaná ako súčasť Svetového kultúrneho dedičstva UNESCO.

4.deň:

celodenná prehliadka Petry, niekdajšieho hlavného mesta Nabatejskej ríše, vytesaného do skaly (Rímska provincia Arabie, kde sa sv. Pavol zdržiaval podľa Gal 1. 17). Program, prehliadka, /až po známy kláštor, sv. omša v starom byzantskom chráme/, podvečer návrat do Ammánu, večera, ubytovanie.

5.deň:

po raňajkách prehliadka mesta. Ammán je hlavné mesto Jordánska s populáciou okolo 4 mil. obyvateľov. Ammán Vás očarí svojou históriou, pamiatkami a veľmi príjemnými domácimi obyvateľmi. V meste sa nachádza mnoho starovekých stĺpov, hradieb. V poobedňajších hodinách odchod na letisko, odlet do Viedne a následne transfer do Bratislavy.

Jordánsko 5. 2. 2019 - 9. 2. 2019 je už po termíne.