MACEDÓNSKO – ALBÁNSKO /OHRID -  BERÁT
Novinka
MACEDÓNSKO – ALBÁNSKO /OHRID -  BERÁT

MACEDÓNSKO – ALBÁNSKO /OHRID - BERÁT

Putovanie k hrobom štyroch zo siedmych svätých sedmopočetníkov Sv. Neuma, Sv.Klimenta, Sv. Gorazda a Sv. Angelára

Lux bus Termín: 8. 3. 2020 - 13. 3. 2020 Cena: 150 EUR Číslo zájazdu: 1634/070

Výnimočná cena 150,-€

 

V cene je zahrnuté

V cene nie je zahrnuté:

Možný príplatok:

Program zájazdu:

1.deň:

podvečer odchod zo Slovenska, nočná jazda cez Maďarsko  a Srbsko do Macedónska.    

2.deň:

ráno príchod do hlavného mesta Macedónska  Skopje. Mesto vyrástlo na križovatke stredovekých obchodných ciest z Belehradu, Dubrovníku, Konštantínopolu a Solúnu. Územie patrilo Byzantskej ríši a práve tu sa v albánskej rodine v roku 1910 narodila Matka Tereza. Dominantou mesta je najvyšší monumentálny kríž na svete – Kríž tisícročia. Má výšku 66 m a je viditeľný zo vzdialenosti 30 km.  Návšteva pamätníka „Dom Matky Terezy", ktorý bol otvorený v roku 2009 a je v ňom múzeum, kaplnka a v blízkosti socha Matky Terezy. Bola pokrstená v kostole ako Agnes Gonxha Bojaxhiu. Táto najznámejšia misionárka na svete v roku 1928 vstúpila do kláštora Loretských sestier v Dubline /Írsko/. Rehoľné meno dostala po sv. Terézii z Lisieux. O pár mesiacov ju poslali do Indie, kde potom pôsobila až do svojej smrti v roku 1997. Presun do starobylého mesta Ohrid, ktoré leží na  hraniciach s Albánskom a Gréckom. Večera, ubytovanie, oddych.

3.Deň:

po raňajkách odchod do Albánska, návšteva Berat (UNESCO) – „mesto tisícich okien", kde je takmer dokonale zachované pôvodné osmanské mesto nad ktorým sa týči hrad Kala.  Tu si uctíme sv. Gorazda, žiaka solúnskych bratov. Podľa tradície sú jeho ostatky uložené v nádhernom katedrálnom chráme v Berate, spolu s ostatkami sv. Angelára. Pri chráme sa nachádza Onufriho galéria s najunikátnejšími ikonami (napr. Panna Mária). Návrat do Ohridu, večera, ubytovanie. 

4.deň:

po raňajkách presun pri pobreží Ohridského jazera do Sv. Nauma – kláštor a hrob sv. Nauma. Návtar do Ohridu, prehliadka mesta. Jeho história je  úzko spätá so zakladateľmi slovanskej kultúry sv. Klimentom a sv. Naumom – nasledovníkmi solúnskych bratov,  Plaošnik – archeologické nálezy z ranokresťanskej Baziliky zo 4. storočia, kostoly sv. Klimenta a sv. Pantalejmona, návšteva hrobu sv. Klimenta, kostol sv. Teológa.  Večera, ubytovanie.   

5.deň:

po raňajkách pokračovanie v prehliadke historického centra Ohridu, kostol sv. Cyrila, sv. Metoda a sv. Benedikta, chrám sv. Sofie, Samuelova pevnosť, pešia zóna so sochami sv. Cyrila a sv. Metoda, osobné voľno, prípadne návšteva múzea. Popoludní odchod na Slovensko 

6.deň:

ráno príchod na Slovensko.

 

Pútnicky program je spojený s každodennou svätou omšou.

MACEDÓNSKO – ALBÁNSKO /OHRID - BERÁT 8. 3. 2020 - 13. 3. 2020 je už po termíne.