MAURITÁNIA-SENEGAL-GAMBIA
Novinka
MAURITÁNIA-SENEGAL-GAMBIA

MAURITÁNIA-SENEGAL-GAMBIA

Lietadlo Sprievodca: Mons. Ján Majerník Termín: 30. 1. 2020 - 13. 2. 2020 Cena: 2790 EUR Číslo zájazdu: 1607/051

Zľava - skorý nákup platí pri objednaní a zaplatení do 31.12.2019

 

V cene je zahrnuté:

V cene nie je zahrnuté

 

Možné príplatky:

Zľava:

 

 

Program zájazdu:

1.deň:

odlet do Nouakchott, po prílete transfer do hotela, ubytovanie.

2.deň:

po raňajkách prehliadka hlavného mesta Nouakchott, postaveného uprostred púšte, piesok všade navôkol, domorodci, centrálny trh a presun k rybárskemu prístavu. Tu sa stretáva púšť s oceánom, množstvo rybárov, ktorí už po stáročia vyrážajú na drevených lodiach na šíre more a ručne lovia siete plné rýb, z ktorých veľké množstvo putuje aj do Európy.   

3.deň:

skoro ráno presun k hraniciam so Senegalom – zemou „Tarangy“, čo znamená radostná pohostinnosť. Štedrosť miestnych voči cudzincom je typická pre túto krajinu. Nájdete tu naozaj všetko. Od národných parkov, prekrásnych pláží, miest ale aj moderných turistických destinácií. Návšteva parku Diawling, kde sa počas obdobia dažďov nachádza mnoho jazier, žije tu okolo 220 druhov neidentifikovateľného druhu vtáctva, vrátane pelikánov, bocianov, plameniakov a samozrejme rýb.  Oddych vo vodách  oceánu... Po príchode k hraniciam a hraničných formalitách sa dostanete do mesta St.Louis.               

4.deň:

prehliadka St.Louis na konskom koči. Zachovalo sa tu množstvo stavieb koloniálnej architektúry a historické centrum Saint-Louis bolo zaradené medzi Svetové dedičstvo. Nájdete tu druhú najstaršiu vysokú školu Senegalu – Université Gaston-Berger. St.Louis je strediskom obchodovania s rybami, cukrom a búrskymi orieškami. Faidherbov most prepája jednotlivé časti mesta. Poobede presun k púšti Lompoul, ktorej rozloha je iba 18 km2, no v jej centre budete dostatočne izolovaní.  Preveziete sa na ťave a večera pri živej hudbe „drumming“ a ohni ako v tradičnom nomádskom kempe. Pri západe slnka sa usaďte, odpočívajte a sledujte ako sa duny zmenia zo žltej na oranžovú, až uvidíte len siluety počas nočnej oblohy...

5.deň:

po východe slnka a raňajkách návšteva Ružového Jazera (Jazera Retba). Voda jazera je sfarbená na ružovo práve vďaka baktérii Dunaliella salina, ktorá pri slnečnom žiarení produkuje ružový pigment. Vďaka vysokej koncentrácii soli tu veľa živých organizmov neprežije. Domáci ručne zbierajú soľ z dna jazera. Poobede zážitková jazda na štvorkolkách a buginách k najbližším pieskovým dunám, kde končila najslávnejšia os Rely Paríž-Dakar. Ubytovanie na hoteli pri Ružovom Jazere.  

6.deň:

ráno transfer do rušného Dakaru a prehliadka jedného z najkrajších afrických veľkomiest. Etnický mix, africké, francúzske koloniálne prvky a moderná architektúra. Námestie Nezávislosti, ktoré sa počas dňa naplní stánkami a pouličnými predavačmi. Poobede plavba k ostrovu Goree. Neslávne preslávený ostrov, ktorý navštívil aj Svätý Otec Ján Pavol II. počas pastoračnej návštevy Senegalu. Celých 5 storočí bol významným strediskom obchodu s otrokmi. Dnes tu žije približne 1000 stálych obyvateľov a vládne tu veselá atmosféra. Koloniálne domy, pevnosť  d´Estrées, „Dom otrokov“, ktorý postavili Holanďania v roku 1776. Dnes slúži ako múzeum, no v minulosti to bolo miesto, kde obchodníci vyjednávali o cenách otrokov, ktorí boli natlačení v suteréne....dvere, odkiaľ niet návratu....oblasť Gorée je v súčasnosti na zozname UNESCO od roku 1978. Návrat späť do Dakaru a ubytovanie. 

7.deň:

po približne hodine jazdy sa dostanete k NP Bandia a zažijete africké safari. Za krátky čas uvidíte naozaj veľké množstvo zveri, ako žirafy, zebry, antilopy, opice, pštrosy, nosorožce, krokodíly ale tiež obrovské množstvo vtáctva.  Po obede centrum Accro Baobab – dobrodružného parku, postaveného na záhadných stromoch baobab. V roku 1794 v Senegale našli baobab s priemerom kmeňa 10 metrov a jeho vek odhadli na 5150 rokov. Prírodovedec Alexander von Humboldt nazval baobaby „najstaršími živými pomníkmi našej planéty“. Keďže nemajú letokruhy, vek stromov sa nedá presne určiť. Odchod na ubytovanie v La Somone.  

8.deň:

po raňajkách transfer do rybárskeho mestečka Jaol – Fadiouth, ktoré sa skladá z dvoch rybárskych dedín. Joal leží na pevnine a Fadiouth na rovnomennom ostrove z mušlí a je prepojený s pevninou 400 metrov dlhým dreveným peším mostom. Senegal je moslimská krajina, no Joal-Fadiouth má silné kresťanské zastúpenie. Vládne tu priateľská atmosféra a náboženská tolerancia. V centre mestečka Fadiouth sa nachádza kostol, prvý kňaz bol vysvätený v roku 1885. V roku 1989 bol ostrov zasiahnutý silnou búrkou a kresťanský kostol bol zničený. Celá komunita, vrátane moslimov ho pomohla znovu vybudovať. Jednoduchý ale krásny kostol, na ktorý sú miestni právom hrdí. Na kopci sa nachádza zaujímavý cintorín, kam pochovávajú kresťanov aj moslimov.  Pokračujete do krásneho a pokojného mestečka Toubacouta, nachádzajúceho sa v blízkosti hraníc s Gambiou. Relax, pozorovanie vtáctva, senegalskej kultúry. Ubytovanie. 

9.deň:

ráno jazda na motorizovanom kanoe na delte rieky Saloum, navôkol obdivuhodná príroda, bludisko mangovníkov, kde sa skrývajú pelikány a množstvo druhov vtákov.  Stretnete sa s miestnymi obyvateľmi. Trajektom sa dostanete do hlavného mesta Gambie - Banjul, ubytovanie. Nachádza sa na Ostrove svätej Márie, nazývanom aj Banjul. Tu sa vlieva rieka Gambia do Atlantického oceánu. 

10.deň:

celodenná prehliadka mesta Banjul, administratívne centrum a dopravný uzol krajiny, krásne pláže s modernými hotelmi.  Návšteva múzea, miestnych trhov, pokračujete do najväčšieho mesta Gambie, do Srekunda a rybárskeho mestečka Tanji. 

11.deň:

cesta na druhú stranu Senegalu a návšteva dediny Jola.  Ubytovanie v druhom najväčšom meste Senegalu - Ziguinchor. Na okraji mesta sa nachádza kresťanský kostol. Obec Jola, ktorá tu predchádzala mesto Ziguinchor bola umiestnená výhodne z dôvodu obchodu Jolas s kráľovským Kasso, ktoré siaha až do ríše Mali, kedy sa obyvatelia Mandinke presťahovali do tejto oblasti z juhu a východu. V roku 1900 bola táto oblasť z veľkej časti pod vplyvom kresťanstva, neskôr sa začal významne rozvíjať islam a moslimské komunity.   

12.deň:

jazda do dovolenkového letoviska Cape Skirring, obdivovať môžete nádherné pláže Senegalu, relax, kúpanie sa  a návšteva blízkej dediny, kde uvidíte bežný život miestnych obyvateľov.  

13.deň:

zážitok z panoramatickej jazdy z Cape Skirring do Saly – krásneho prímorského pobrežia. Budete míňať množstvo dedín počas jazdy,  po príchode relax na hoteli, resp. na pláži. Hotel má tropickú záhradu s vonkajším bazénom a súkromnú pláž.

14.deň:

oddych na pláži, transfer na letisko a odlet do Európy.

15.deň:

prílet do Viedne .

MAURITÁNIA-SENEGAL-GAMBIA 30. 1. 2020 - 13. 2. 2020 je už po termíne.