MJANMARSKO/ Barma/
Novinka
MJANMARSKO/ Barma/

MJANMARSKO/ Barma/

Lietadlo Sprievodca: mons. Ján Majerník Termín: 17. 2. 2020 - 1. 3. 2020 Cena: 1690 EUR Číslo zájazdu: 1589/048

V cene je zahrnuté:

V cene nie je zahrnuté:

Možný príplatok:

Zľava:

Program zájazdu:

1.deň:

Odlet z Viedne s medzipristatim v Tai Pei.

2.deň:

YANGON

Doobeda prílet do hlavného a zároveň najväčšieho mesta Mjanmarska - Yangon. Je najdôležitejším komerčným centrom krajiny a vstupnou bránou pre väčšinu zahraničných návštevníkov. Koloniálna história a náboženské dedičstvo z neho robia jedno z najzaujímavejších miest v celej juhovýchodnej Ázii. Začnete prehliadku na ulici Mahanbandola, kde sa nachádza kostol Immanuel Baptist church, postavený v roku 1830. Budete prechádzať na východ po uličkách so stánkami plnými potravín a tiež iným tovarom. Dostanete sa na ulicu Pansodan s koloniálnymi budovami. Uvidíte budovu  Najvyššieho súdu, administratívnu budovu Inland Water Transport, tiež budovu Port Authority. Po ulici Strand Road s koloniálnymi budovami prídete k majestátnemu hotelu Strand. Pokračovať budete po Sule Pagoda Road, kde sa nachádza mnoho veštcov. Budete mať fotozastávku pri Sule Pagode, symbole centra mesta. Pagoda je stará viac ako 2000 rokov, nachádza sa v blízkosti Pamätníka nezávislosti a záhrady Mahabandoola. V blízkosti je dvakrát zrekonštruovaná radnica. Pokračovať budete cez chaotickú indickú a čínsku štvrť, zvonku uvidíte Moseh Yeshua Synagogue a prechádzku ukončíte na rušnej tržnici Theingyi Zei pri jednom z najmalebnejších hinduistických chrámov - Sri Kali,   Nasledovať bude návšteva pagody Kyaukhtatgyi, kde sa nachádza 72 m dlhá socha ležiaceho Budhu s detailne vyrezávanými chodidlami.  Žiadna mjanmarská expedícia nemôže byť považovaná za skutočne skvelú, ak jej chýba návšteva legendárnej  pagody Shwedagon, jednej z najväčších atrakcií krajiny. Vizuálne lahôdky, ktoré uvidíte, stoja za návštevu. 

Pagoda je pokrytá hrubou vrstvou zlata. Z jej vrcholu sa blyští 13000 smaragdov a zafírov,  základy navyše podľa legendy ukrývajú vlasy samotného Budhu. Farby sa úžasne transformujú na 100 m vysokej chedi, ktorá je doslova uzavretá vo viac ako 40 tonách  zlata. 

Začnete pri východnom schodisku, kde nájdete rad obchodov s rôznymi náboženskými predmetmi v spodnej časti chrámu. Uvidíte tu odevy mníchov, misky na almužny, darčeky, kadidlo a ďalšie unikátne budhistické predmety. Počas prehliadky stánkov  Vám sprievodca vysvetlí účel predávaných predmetov a rituály budhistického obyvateľstva Mjanmarska. Pagoda Shwedagon je považovaná za najdôležitejšie náboženské miesto pre miestnych obyvateľov. Väčšina návštevníkov konštatuje, že návšteva tohto miesta je mimoriadnym a nezabudnuteľným cestovateľským zážitkom. Večer presun k medzinárodnému letisku, check in na hoteli.  

3.deň:

RAGUN – KYAIKHTIYO – ZLATÁ SKALA 

Vydáte sa na príjemnú jazdu do Kyaikhtiya (190 km, 5 hodín), za jednou z najznámejších pamiatok v Mjanmarsku – Zlatá skala. Masívny balvan priamo na okraji útesu, celý pozlátený, má veľký náboženský význam. Cestou krátka zastávka pri vojnovom pamätníku v blízkosti Htauk Kyan, posledné miesto  odpočinku pre vyše 27 000 spojeneckých vojakov. Po príchode do Kin Pun, mestečka na úpätí, prestúpite do miestneho automobilu a zažijete vzrušujúcu jazdu na vrchol hory. Pokiaľ si prajete, môžete vystúpiť v polceste (asi po 45 minútach  jazdy - zastávka "Yeataetaung") a pokračovať vo výstupe k vrcholu peši (4 km – asi 1 hodina). Poznámka: Miestne dopravné prostriedky z tábora Kin Pun na vrchol budú veľmi preplnené a nepohodlné. Miestni obyvatelia sú tiež známi tým, že spolupracujú. Vozidlá nenaštartujú, pokiaľ nie sú plne obsadené cestujúcimi. Preto prosíme o Vašu trpezlivosť. Upozorňujeme, že najneskôr do 17.30 hod. musíte byť v Kin Pun, aby ste sa naozaj dostali na vrchol. Ďalšia možnosť sú súkromné dopravné prostriedky. Sú k dispozícii za príplatok (viď dodatočné náklady). Po príchode na Zlatú skalu sa budete cítiť úžasne. V pagode na vrchole skaly je vraj ukrytý jeden z Budhových vlasov, a ten drží celú stavbu aj s balvanom v dokonalej rovnováhe. Podľa legendy z 11. storočia dostal barmský kráľ Tissa Budhov vlas od jedného z pútnikov. Kráľ ho potom nechal uložiť v pagode, ktorú nechal postaviť na vrchole obrovského balvanu. Práve Budhov vlas je aj jedným z dôvodov prečo patrí táto pagoda k najnavštevovanejším budhistickým miestam v Mjanmarsku. Budete sledovať čarovný západ slnka nad Kyaikhtiyo, následne odchod na ubytovanie v oblasti  Zlatej skaly Golden Rock.

4.deň:

ZLATÁ SKALA - BAGO - YANGON 

Ráno zídete alebo sa zveziete do základného tábora a rovnakou trasou sa vrátite do Yangon. Pri návrate zastávka  v Bago  (cca 110 km, 3,5 hodiny), aby ste preskúmali bývalé hlavné mesto kráľovstva Mon. Navštívite rôznorodý miestny trh, kde predávajú kvety, remeselnícke výrobky a koreniny. Prieskum Bago bude pokračovať k tisícročnej pagode Shwemawdaw, ktorá má oveľa vyššiu vežu ako pagoda Shwedagon. Potom uvidíte 55 metrovú  sochu Shwe Tha Lyaung Buddha, považovanú   za jedno z najneobvyklejších znázornení Budhu. Ak čas dovolí, môžete navštíviť aj pagodu  Hin Thar Kone, ktorá ponúka pekný výhľad zhora na Bago. Ubytovanie v hoteli v Yangon.

5.deň:

YANGON – BAGAN 

Skoro ráno odchod z hotela, presun na letisko Yangon , let do Bagan, jedného z najznámejších architektonických skvostov v Ázii. Najväčší rozkvet zažil  v 11. až 13. storočí, kedy sa stal hlavným mestom prvého barmského kráľovstva a panovníci tu dali vybudovať masívne stupy a pagody. Niektoré sa dodnes zachovali  na brehoch rieky Irrawaddy. Majestátnosť areálu Bagan s viac ako 2000 dochovanými stavbami z červených tehál na ploche veľkosti ostrova Manhattan je jedným z vrcholov poznania v Mjanmarsku.  Asi o 10.30 transfer do tajného kláštora. Uvidíte červený koberec pred kláštorom a stôl s veľkými nádobami naplnenými ryžou. Prídu mnísi, aby Vám servírovali ryžu vo svojich  miskách pre almužnu, pričom budú bosí. Potom odídu dovnútra kláštora kde budú prestreté nízke stoly s ďalším jedlom , pripraveným v kláštornej kuchyni. Asi o 16 hod. sa presuniete na mólo, kde vás bude čakať súkromný drevený čln. Sediac v tieni, alebo na otvorenej palube, sa budete kochať krásnym výhľadom počas plavby po  rieke Irrawaddy. Ubytovanie v hoteli v Bagan.

6.deň:

BAGAN 

Navštívite známu pagodu Shwezigon, ktorú na začiatku 11. storočia dal postaviť kráľ Anawrahta ako náboženský pamätník. Budete prechádzať v tieni stromov, po prašných uličkách  popri chrámoch a kláštoroch do malej dediny, ktorú preskúmate peši. Uvidíte životný štýl obyvateľov Baganu. Pozriete si aj menej známe pamiatky,  vybrané na základe vášho záujmu. Aj oni Vám priblížia jedinečnosť krajiny. Návšteva tradičnej lakovej dielne. Tu môžete sledovať technológiu jedného z najpopulárnejších remesiel Mjanmarska. Potom navštívite chrám Ananda. Je považovaný za architektonické umelecké dielo a je určite jedným z najkrajších chrámov Baganu. Je postavený v ranom štýle "Mon", Ananda má charakteristické sochy Budhu. Ich výraz  sa mení podľa uhlu , z ktorého na ne pozeráme. Bričkou sa poveziete popri najvyššom chráme v Bagane – Thatbyinnyu a ku gigantickému chrámu Dhammayangyi, ktorý sa vyznačuje okrem iného aj pozoruhodným murivom.  Vychutnáte si nádherný západ slnka z vyvýšeniny na chrámovej planine a budete sledovať posledné slnečné lúče na pagodách. Ubytovanie v hoteli v Bagan.

7.deň:

BAGAN 

Dnes zamierite na juhovýchod od Baganu, až po vyhasnutú sopku Mt. Popa, týčiacu sa do výšky viac ako 1500 metrov n.m. Po obede návšteva svätyne, ktorá sa nachádza na samom vrchole a ak sa budete chcieť dostať nahor, budete musieť zdolať 777 schodov. Odmenou Vám bude prekrásny výhľad na okolie. Mt.Popa je zasvätená aniistickým duchom známym ako Nats.  

8.deň:

BAGAN – MANDALAY 

Des ráno sa presuniete z Baganu  po očarujúcej a krásnej ceste do Mandalay. Budete sledovať východný breh rieky Irrawaddy a prechádzať cez očarujúce dediny pozdĺž cesty do Myingyan. Počas cesty budete obdivovať lány prosa, sezamu, bavlníka, kukurice, ryže a mnohých iných poľnohospodárskych plodín. Medzi mnohými cestami medzi Mandalay a Bagan  je tá, ktorá prekračuje Myingyan, absolútne najatraktívnejšia. Zastavíte sa v dedine poľnohospodárov Shwe Pyi Tha, kde budete mať možnosť stretnúť sa s miestnymi obyvateľmi  a objavovať ich jednoduchý každodenný život. Potom budete pokračovať   do obce Myingyan, kde bude čas  na prestávku. Následne budete pokračovať v jazde do Mandalay, druhého najväčšieho mjanmarského mesta,  v minulosti jedno z prastarých kráľovských hlavných miest,  často vnímané a opísané v literatúre ako najstaršie v Ázii, nadčasové a príťažlivé. Toto živé mesto sa rozkladá na brehoch rieky Irrawaddy. Je kultúrnym srdcom Mjanmarska a tradičná hudba, tanec a dráma sú tu stále živé. Ubytovanie v Mandalay. 

9.deň:

MANDALAY 

Skoré vstávanie, transfer do  pagody Mahamuni, aby ste boli svedkami rituálneho umývania tváre Budhu. Tento rituál začína každé ráno o 4.00 alebo o 4.30 hod., keď mnísi umývajú tvár a čistia zuby soche Budhu. Obrad trvá viac ako hodinu a vykonáva ho starší mních, oblečený v mníšskom odeve, za pomoci niekoľkých laikov v bielom odeve s tradičnou bielou pokrývkou hlavy. (Pozor: Ženy sa nemôžu priblížiť k soche Budhu, ale môžu sa pozerať z vyhradeného miesta/.

Vystúpite do výšky 240 m na vrchol Mandalay Hill nad mestom. Odmenou Vám bude  panoramatický výhľad, zahmlený modrý obrys hrebeňov Shan na východe, palác Mandalay a rozľahlé mesto na juhu a rieka Irrawaddy na západe. Hneď južne od Mandalay Hill stojí Kyauktawgyi Pagoda, známa ako Pagoda veľkého mramorového obrazu. Budete obdivovať  obrovského Budhu, vytesaného z jedného bloku mramoru. Hovorí sa, že kolosálny mramorový blok premiestňovalo 10 tisíc mužov takmer dva týždne od brehu rieky na dnešné miesto. Ďalej navštívite pagodu Kuthodaw, často nazývanú ako "Najväčšia kniha sveta", pre jej zbierku 729 mramorových dosiek s vytesanými komentármi k budhistickému kánonu Tripitaka. Z ďalších zaujímavostí počas okruhu týmto mestom  nemožno vynechať ani drevený kláštor Shwenandaw. Budova bola súčasťou palácového komplexu, kedysi bývala pozlátená a vyzdobená sklenenou mozaikou. V súčasnosti je pozlátený iba vzácne vyrezávaný interiér. Prehliadka Mandalay pokračuje popoludní návštevou pagody Mahamuni, ktorá je slávna vďaka jednej z najuctievanejších sôch Budhu. Socha je celá pokrytá zlatými listami, ktoré denne  aplikujú na povrch veriaci muži. Uvidíte tiež veľa zlatníctiev. Ak sa v niektorom zastavíte, iste zbadáte zlatotepca, vyrábajúceho ďalší zlatý list, prípadne tkáčov, rezbárov alebo iných remeselíkov a ich výrobky. Ďalej prejdete do Amarapury, predposledného kráľovského hlavného mesta Mjanmarska. Amarapura znamená "Mesto nesmrteľnosti", hoci obdobie, keď bolo hlavným mestom, je pomerne krátke. Navštívite kláštor Mahagandayon. Je domovom pre viac ako tisíc mladých mníchov, ktorý tu študujú a vedú prísny náboženský život. Peši alebo autobusom sa krátko presuniete k  legendárnemu mostu U Bein Bridge, ktorý bol postavený v roku 1782, keď bola Amarapura centrom kráľovskej pozornosti. Vedie 1,2 km ponad plytké jazero Taungthaman a hovorí sa, že je to najdlhší teakový drevený most na svete. Vychutnajte si túto mimoriadnu atmosféru, pretože  podvečerné slnko vrhá dlhé tiene a osvetľuje miestnych ľudí, ktorí idú domov. Ako sa úžasný deň kráti, Vy sa vrátite späť do  Mandalay na ubytovanie. 

10.deň:

DUCHOVNO MANDALAY 

Každé ráno sa v uliciach Mandalay odohráva fascinujúca show. Môžete vidieť dlhé rady mníchov oblečených v šafránových šatách, ako chodia po uliciach a zbierajú milodary, položené v špeciálnych miskách pre almužny. Kto prispeje milodarom, podľa učenia karmy mu tento dobrý skutok prinesie v budúcnosti dobrú odplatu. Neskôr prejdete do srdca mesta a navštívite rušný ranný trh. Je dôležitým miestom stretnutia miestnych obyvateľov, ponúka jedinečné scény v kakofónii stánkov a predajcov čerstvých produktov, zeleniny alebo mäsa. Na obzore smerom na juh uvidíte zelené pahorky Sagaing Hill and Mandalay Hill, považovaný za duchovné centrum Mjanmarska. V kláštoroch a meditačných svätiniach je sústredených takmer 3000 mníchov a mníšok. Navštívite jeden z mnohých ženských kláštorov, ktorému môžete darovať čerstvé  ovocie a zeleninu. Budete mať možnosť sedieť pri stole spolu s mníškami. Je to úžasný zážitok, a Vaše dary im zároveň pomôžu zabezpečiť chod kláštora. Majte prosím na pamäti, že kláštory sa spoliehajú na dary návštevníkov a sú na ne odkázané. Veľa rehoľníkov sú siroty, alebo z chudobných rodín, a rodičia ich poslali do kláštora, aby im zaistili vzdelanie. Vďaka láskavosti týchto mníšok sa viac dozviete o rehoľnom živote v Mjanmarsku. Vychutnáte si veľmi jednoduché, ale vynikajúce jedlo. Tri kilometre východne od Mandalay sa nachádza pahorok Yankin, obklopený mnohými chrámami a kláštormi. Úchvatná atmosféra, ďaleko od davov turistov. Z vrcholu kopca si môžete vychutnať nádherný výhľad na okolitú krajinu (cca 45 minút stúpania pešo alebo miestnym autom, podľa želania a veľkosti skupiny). Ubytovanie v hoteli v Mandalay.

11.deň:

MANDALAY-NYAUNG SHWE 

Dnešný deň začnete výletom do Nyaung Shwe, považované za bránu do jazera Inle. Zastavíte sa v teakovom kláštore Shweyanpyay, aby ste boli svedkami výroby zložitých drevených rezbárskych umeleckých predmetov a remeselných zručností mníchov. Kým budete obdivovať  prírodnú krásnu krajiny okolo vás, môžete si urobiť fascinujúce fotografie vidieckeho života. Ubytovanie v hoteli v Nyaung Shwe.

12.deň:

INLE – INDEIN – NYAUNG SHWE 

Po raňajkách  nastúpite na súkromný motorový čln a vyrazíte na jazero Inle, jedno z najkrajších a dych vyrážajúcich  pamiatok v Mjanmarsku. Pokojné vody sú posiate plávajúcou vegetáciou a rybárskymi kanoe, ktorým skvostné kopce na obzore  poskytujú dokonalé pozadie. Navštívite ranný trh na jazere, koná sa denne, výnimkou sú iba dni, keď je spln a nov Mesiaca.  Miesto konania trhu rotuje medzi dedinami v 5-dennom cykle. Trh navštevujú miestni obyvatelia jazera, ako aj okolití domorodci, ktorí tiež predávajú a kupujú  rôzny tovar. Budete sa plaviť po jazere okolo niekoľkých dedín, s domami postavenými na koloch nad hladinou jazera, obývajú ich domorodci Intha. Budete pozorovať každodenné aktivity miestnych rybárov na jachtách a uvidíte ich "plávajúce záhrady", ktoré sú postavené z pásov vodného hyacintu, zeme a ukotvené na dne jazera bambusovými tyčami.  Navštívite pagodu Phaung Daw Oo, hlavné útočisko jazera, ktoré obsahuje päť posvätných sôch Budhu, pokrytých  hrubou vrstvou zlatých lístkov. Existuje veľa tradičných remesiel pochádzajúcich z oblasti jazera Inle. Ak si budete priať,  môžeme navštíviť jednu z dielní, kde z lotosového hodvábneho vlákna tkajú neuveriteľné výrobky, uvidíme staviteľov lodí (v závislosti od ročného obdobia), dielne na výrobu cigár, kováčov alebo dokonca striebrotepcov.

V popoludňajších hodinách sa preplavíte malým kanálom do dediny Pa-Oh Indein (1 hodina), ktorá sa nachádza na západnom pobreží jazera Inle. Prejdete sa po dedine a vystúpite na vrchol kopca, kde Vám budú ponúkať na predaj  kultovú sochu Budhu, ktorý sedí medzi ruinami stoviek stúp, zarastených krovinami. Na vrchole budete odmenení očarujúcim výhľadom na široké okolie. Komplex pagod Indein je nepochybne jedným z najkrajších miest na pobreží jazera a skladá sa zo stoviek malých stúp, ktoré sú pokryté machom a zeleňou. Pokiaľ to čas dovolí, zastavíte sa v starodávnom dome, ktorý patrí ku kultúrnemu dedičstvu Inthar, aby ste sa dozvedeli viac o histórii a kultúre pôvodného obyvateľstva jazera. Deň ukončíme presunom na letisko Neho, let do Yangon. Po prílete transfer na hotel, ubytovanie   

13.deň:

v ranných hodinách odlet do Viedne. 

14.deň:

prílet v ranných hodinách. 

 

Poznámky:

MJANMARSKO/ Barma/ 17. 2. 2020 - 1. 3. 2020 je už po termíne.