Posledný hlavný úsek Via Francigena vás zavedie zo Sieny cez južnú časť Toskánska a Latia do „večného“ mesta Rím. Táto historická pútnická cesta v skutočnosti začína v Anglicku, vinie sa cez Francúzsko, prechádza cez Švajčiarsko a pokračuje do Talianska, kde sa sústreďujeme na posledný úsek, ktorý vedie po starej rímskej ceste Via Cassia, tá je sčasti lemovaná starobylými kameňmi, po ktorých Rimania kráčali pred stáročiami.
Krajinu charakterizuje rovinatý terénom, niekde je mierne stúpanie a klesanie, olivové háje, lieskové plantáže, lúky a svetlé listnaté lesy. Sopečná činnosť, ktorá formovala krajinu, dáva o sebe vedieť vďaka horúcim prameňom a kráterovým jazerám, ktoré sú po trase. Malebné mestečká, ktoré sú súčasťou pútnickej cesty, sú skvelým dôvodom na oboznámenie sa s krásami starobylej architektúry so stredovekým nádychom.
Dĺžka trasy zo Sieny do Ríma je asi 250 kilometrov a dá sa prejsť za približne 12 dní. Počiatočný a konečný bod každej etapy bol strategicky naplánovaný v jednom z malebných miest, čo vám umožní každý deň poznávať autentický taliansky šarm. Paralelne možno absolvovať púť aj na bicykli.
odchod z Bratislavy večer, nočná jazda do Talianska
dopoludnia príchod do Sieny /UNESCO/, rodisko sv. Kataríny. Historické centrum s námestím Piazza del Campo, katedrála so svetoznámou mramorovou výzdobou /vstup 8 €/. Dominikánsky kostol s relikviou sv. Kataríny a sanktuárium sv. Kataríny nad jej rodným domom. Ubytovanie.
Vyžaduje sa primeraná kondícia. Cesty sú ľahko dostupné, mierne zvlnené.
Východiskovým bodom pre väčšinu pútnikov a peších turistov, ktorí prechádzajú posledný úsek Via Francigena zo Sieny do Ríma, je mohutná katedrála v Siene – Cattedrale di Santa Maria Assunta. Pri pohľade od hlavného vchodu katedrály uvidíte komplex Santa Maria della Scala, v ktorom dnes sídli múzeum a kedysi slúžila ako ubytovňa pre pútnikov.
V kníhkupectve komplexu múzea (vchod do Palazzo Squarcialupi) sa vydávajú pútnické preukazy, ktoré vás oficiálne označujú ako pútnika. Pomôže vám to integrovať sa do pútnickej infraštruktúry na Via Francigena – vrátane prístupu do pútnických ubytovní na ceste do Ríma. Od katedrály prejdete starým mestom pár uličiek na obrovské Piazza del Campo, neprehliadnuteľné centrálne námestie Sieny. Odtiaľ choďte po Via di Pantaneto alebo Via Roma na juh.
Porta Romana, bývalá mestská brána Sieny, označuje južný koniec mesta. Chvíľu potrvá, kým opustíte metropolitnú oblasť Siena. Po prejdení dedinky Isola d'Arbia zažijete čisté Toskánsko: viac ako polovicu cesty sa budete presúvať medzi poliami a mierne zvlnenými kopcami. Krajina ďaleko od riečnych údolí sa najmä od babieho leta stáva pustou. Oblasť Crete Senesi , južne od mesta Siena, má mierne zvlnený terén a niekomu môže pripomínať polopúšť či mesačný povrch. Tento dojem umocňuje predovšetkým výrazne šedé sfarbenie tunajšej ílovitej pôdy. Ráz krajiny dotvára aj jej riedke osídlenie spolu s prítomnosťou stredovekých kláštorov. Najväčší z nich bol vybudovaný na kopci Monte Oliveto. Na svahoch kopcov nájdeme malé vinárske mestečká (Montalcino, Montepulciano), cyprusové a borovicové aleje aj osamotené statky. Okrem vína je región známy produkciou hľuzoviek.
Cesta z Ponte d'Arbia do San Quirico d'Orcia začína v oblasti Crete Senesi a končí v rozľahlom údolí rieky Val d'Orcia. Pomerne holé, mierne zvlnené kopce sa striedajú so zelenými údoliami riek. Poľné cesty a úzke uličky vedú na juh. Keď sa dostanete do San Quirico d'Orcia, vašimi hlavnými spoločníkmi sú príroda, izolované farmy a malebné dedinky. Etapová destinácia San Quirico d'Orcia je malebné mestečko s množstvom historických pamiatok.
Zo San Quirico d'Orcia do Radicofani budete prechádzať údolím Val d'Orcia. Rieku Orcia, od ktorej má toto veľmi rozsiahle riečne údolie svoje meno, prejdete pár kilometrov za San Quirico d'Orcia pri historickom kúpeľnom meste Bagno Vignoni. Cestu lemujú kopce, malé rieky a sleduje Via Cassia, starobylú rímsku cestu z Ríma do Toskánska. Tadiaľto vedie dnešná „Via Cassia“, talianska štátnej cesty SS 2, ktorú však prejdete len párkrát. Etapový cieľ Radicofani sa nachádza vo výške 780 metrov nad morom, mierne stúpanie začína asi 8 km od tohto malebného miesta.
Cesta z vysokohorského Radicofani po pohodových chodníkoch s nádhernými výhľadmi klesá na juh. Pre mnohých turistov patrí prvých pár kilometrov z Radicofani k najkrajším z celej južnej Via Francigena. Asi po 10 km prichádzate do mestečka Ponte a Rigo - tu sa cesta rozdeľuje na dva varianty. Idete „klasickou“, kratšou verziou, čiastočne po novej Via Cassia, talianskej štátnej ceste SS2 do cieľa etapy Acquapendente. Popri ceste vedú poľné alebo turistické chodníky, ale pár kilometrov vedie aj po asfaltke. Pred dedinkou Centeno opustíte Toskánsko a vstúpite do regiónu Lazio. Z Centena je to do etapového cieľa Acquapendente ešte asi 8 km.
Región Lazio je pred vami! Z mestečka Acquapendente pôjdete asi 2,5 km po novej asfaltovej Via Cassia a Strada Torre Alfina na juhovýchod, potom za továrňou odbočíte doprava na juh. Po oboch stranách cestu lemujú lúky a polia. Asi po 10 km sa dostanete na Via Cassia (SS 2), odkiaľ je to asi 1 km do mesta San Lorenzo Nuovo, najvyššieho bodu tejto etapy, kde prvýkrát uvidíte jazero Bolsena. Následne cesta klesá po poľných a vedľajších cestách cez lesy, polia a záhrady s olivovníkmi k jazeru a do Bolseny.
8.deň: Z Bolsena do Montefiascone 18,7 km
Etapa vedie pozdĺž východného brehu jazera. Stúpa a klesá cez polia, olivové háje a riedke lesy a ponúka krásny výhľad na jazero Bolsena. Asi po 12 km (vrátane krátkeho úseku po novej Via Cassia) odbočíte doľava a posledných 6 km pôjdete po chodníčkoch a vedľajších cestách do malebného mestečka Montefiascone.
Etapa začína na skutočne historickej pôde. Z Montefiascone prvých 6 km mierne klesá. Vedie po antickej rímskej ceste Via Cassia. Nasleduje pozvoľné stúpanie na miesto panoramatického výhľadu na lúky a polia. Cesta pokračuje po poľných a turistických chodníkoch relatívne rovinatou krajinou Lazio. Asi v polovici trasy sa nachádzajú horúce pramene a plytké bazény Bagnaccio. Do centra hlavného mesta provincie Viterbo je ešte 7 km.
Od katedrály San Lorenzo vedie chodník 3 km na západ, potom odbočí doľava v oblasti pred Terme del Papi. Etapa je v prvej polovici relatívne rovinatá, v druhej mierne kopcovitá a dominujú v nej polia, háje a usadlosti. Niekoľkokrát v prvej polovici prejdete cez dvojprúdovku Strada Stadale 675 Umbro-Laziale (SS 675) alebo popri nej. Následne uvidíte príjazdovú cestu na novú Via Cassia (SS 2) v smere na Vetrallu. Asi 300 m je zachádzka do Terme di San Sisto. Keďže etapa ponúka relatívne málo scénických prvkov alebo gastronomických možností, termálne kúpele sú dobrou príležitosťou na oddych pred pokračovaním do Vetrally.
Chodník vedie najskôr medzi poliami a osadami asi 3,5 km na okraj prírodnej rezervácie Lago di Vico. Na okraji lesa odbočíte doprava, budete kráčať medzi nádhernými impozantními listnatými stromami niekoľko kilometrov na juhovýchod. Najvyšší bod tejto etapy dosiahnete krátko pred východom z lesa. PNasledujú lieskové plantáže a cestičky lemované mohutnými dubmi. Asi pol kilometra po prekročení novej Via Cassia (SS 2) vás chodník zavedie popri ruinách kláštora Torre d'Orlando a neskôr k etruskej hrobke. Asi 7 km pred Sutri je malebná dedinka Capranica, ideálna na oddych. Posledné kilometre opäť vediú krásnymi turistickými chodníkmi popri poľnohospodárskych plantážach.
Pomedzi polia a lúky Lazia pokračujte smerom na Campagnano di Roma. Významnými zastávkami sú dedina Monterosi na okraji pohoria Sabatini (Monte Sabatini) a vodopády Monte Gelato, ktoré uvidíte, keď prejdete cez rieku Treja v prírodnom parku Vale del Treja. Etapový cieľ Campagnano di Roma sa nachádza na kopci, panoramatický chodník pred ním ponúka krásne výhľady na okolitú krajinu.
Budete obdivovať prírodu Lazia. Cesta vedie cez dubové lesy a polia cez pokojné údolie Valle del Sorbo a prírodný park Parco di Veio na juh. Nachádzate sa v okolí Ríma (Agro Romano), pri komunálnej hranici dediny a prírodného parku Formello. Asi po 18 km prejdete cez potok Torrente Cremera, potom sa vydáte posledných pár kilometrov do dedinky Isola Farnese s pozoruhodným Castello Farnese. Asi po troch ďalších kilometroch po asfalte prídete do cieľa etapy La Storta.
Rím vám dnes leží pri nohách! Z La Storta pôjdete po novej Via Cassia takmer 6 km, kým neprejdete Rímskym obchvatom. Potom vás cesta povedie asi 4,5 km cez rímsku rekreačnú oblasť Riserva Naturale dell'Insugherata. Dostanete sa do mesta, cez park pri vyhliadke Monte Mario pôjdete takmer stále na juh až na Námestie svätého Petra s Bazilikou svätého Petra. Večer odchod nočnou jazdou na Slovensko
Príchod na Slovensko
Pútnicky program je spojený s každodennou svätou omšou!