VIETNAM a KAMBODŽA
Novinka
VIETNAM a KAMBODŽA

VIETNAM a KAMBODŽA

Lietadlo Sprievodca: Mons. Ján Majerník Termín: 27. 4. 2022 - 12. 5. 2022 Cena: 1790 EUR Číslo zájazdu: 1964/069

V cene je zahrnuté:

V cene nie je zahrnuté:

Možný príplatok:

Program zájazdu:

1.deň: odlet do Ho Chi Minh

Stretnutie skupiny v Bratislave popoludní, transfer do Viedne, odlet cez Doha do Ho Chi Minh. 

2.deň: prílet do Ho Chi Minh

Prílet do najväčšieho  mesta vo Vietname - Ho Chi Minh /bývalý Saigon/. Kedysi prezývaný Paríž Indočíny, dnes metropola juhovýchodnej Ázie, nachádzajúca sa na juhu Vietnamu. Počas takmer storočnej nadvlády Francúzov až do roku 1945 tu bolo hlavné mesto francúzskej kolónie. Po vyhlásení nezávislosti Ho Chi Minh založil Vietnamskú demokratickú republiku. Vietnam bol v roku 1954 podľa Ženevského dohovoru oficiálne rozdelený pozdĺž 17. rovnobežky - vznikol Severný Vietnam so socialistickou vládou a kapitalistická Vietnamská republika. Hlavným mestom Južného Vietnamu bol Saigon. Juh podporovaný Spojenými štátmi a ďalšími antikomunistickými spojencami bojovali proti severu. Konflikt známy ako vietnamská vojna trval 20 rokov a vyžiadal si veľa obetí na oboch frontoch. Boje sa skončili pádom Saigonu v roku 1975. Mesto bolo premenované podľa lídra severu na Ho Chi Minh. Hlavným mestom novovzniknutej Socialistickej republiky Vietnam sa stal Hanoi. Stretnutie s miestnym sprievodcom, transfer do hotela, osobné voľno, ubytovanie.

3.deň: Ho Chi Minh –Can Tho  

Po raňajkách výlet k delte mohutnej rieky Mekong. Rieka pramení v Číne a preteká piatimi štátmi,  práve tu však ústí do mora. Turistov lákajú  plavby loďou, vodné trhy, ale tiež  svojrázny život na brehoch rieky. Jej hnedá voda nevyzerá  vábne, ale miestni ju aj tak využívajú na bežné činnosti ako je umývanie a pranie.  V rieke nie sú nebezpečné zvieratá, preto sa v nej dá aj kúpať. Príchod do mesta Ben Tre, následne  plavba po jednom z ramien rieky Mekong. Počas zastávky sa oboznámite  s výrobou kokosových sladkostí. Následne sa budete plaviť oblasťou s kokosovými palmami, navštívite záhrady a budete degustovať tropické ovocie. Nasleduje jazda na bicykloch, aby ste preskúmali  krajinu a jej skryté zákutia. Obed v krásnej miestnej reštaurácii, ochutnáte tradičné jedlá regiónu Mekong. Popoludní prejdete k mólu, odkiaľ vás loď dopraví späť do Ben Tre. Transfer do hotela v  Can Tho. Osobné voľno, ubytovni.

4.deň: Can Tho – Ho Chi Minh

Po raňajkách navštívite plávajúci trh Cai Rang. Mnohí ľudia v  oblasti delty žijú v lodi priamo na vode, na ktorej aj obchodujú (nemajú ani dom). Plávajúce trhy sú veľmi originálne, predávajú a kupujú tu všetky druhy ovocia a rýb z delty. Na každej lodi je  dlhá tyč s kúskom ovocia alebo zeleniny pripevneným na konci ako reklama na tovar, ktorý predávajú. Po návšteve plávajúceho trhu sa presuniete do Ho Chi Minh city, osobné voľno, ubytovanie

Deň 5: Ho Chi Minh – Cu Chi tunels - Ho Chi Minh

Dopoludnia prehliadka  historických pamiatok mesta Ho Chi Minh: stará pošta (postavená v ére Francúzskej Indočíny), katedrála Notre Dame /exteriér/, čínska štvrť (Cholon), kde sa nachádza trh Binh Tay a pagoda Thien Hau. Návšteva  múzea tradičnej vietnamskej medicíny FITO museum - najväčšie súkromné múzeum svojho druhu v krajine,  mapuje  históriu už od doby kamennej. Popoludní presun k tunelom Cu Chi. Táto sieť podzemných tunelov, ktorú pôvodne ručne vykopali Viet Minh (povstalecké hnutie na území Vietnamu vedené Ho Či Minom) počas vojny vo Francúzskej Indočíne, bola rozšírená počas vojny vo Vietname a bola dlhá  asi 200 km,  nachádzala sa tu  pošta, nemocnice, úkryty a továrne na výrobu zbraní.  Celý komplex bol vykopaný ručne len s pomocou drobného náčinia, bez použitia cementu. Presný spôsob stavby nebol dosiaľ vysvetlený. V podzemí tu po niekoľko rokov žili tisíce ľudí, ktorí vychádzali na povrch pre zásoby len za tmy.  Malé vstupy do podzemia, cez ktoré sa človek dostane len ťažko, sú ukryté pod lístím v džungliach. Kvôli zabezpečeniu pred infiltráciou boli do tunelov zakomponované i rôzne pasce, slepé chodby a prepadliská v podlahe, kadiaľ by nepriatelia spadli na špicaté bambusové tyče. Zachovaná časť tunelov je prístupná turistom. Uvidíte historické dokumenty a budete mať možnosť prehliadnuť si autentické miesta.  Na konci prehliadky budete mať možnosť ochutnať každodenné vietnamské jedlo, konzumované počas vojny  - khoai my luoc (varený maniok). Návrat do Ho Chi Minh, nocľah.

6.deň: Ho Chi Minh – Siem Reap – Tonle Sap Lake

Po raňajkách transfer na letisko, odlet do druhého najväčšieho mesta v Kambodži  Siem Reap. Kvôli búrlivej minulosti bola Kambodža pred svetom po dlhé roky uzavretá. O to viac turistov ju vyhľadáva dnes. Po prílete do Siem Reap presun malebnou krajinou do  Kompong Kleang na brehu fascinujúceho jazera Tonlé Sap, ktoré je  najväčšou sladkovodnou plochou celej juhovýchodnej Ázie a je dominantou Kambodže. Rieka vytekajúca z jazera  asi po 50 km ústi  do  mohutného toku   Mekong. Počas obdobia dažďov (jún-september) dochádza k rýchlemu zvýšeniu hladiny Mekongu, ktorá získa tak obrovskú energiu, že dokáže obrátiť tok rieky Tonlé Sap. Počas plavby po jazere  Tonlé Sap  okrem rozmanitosti fauny a flóry sa zoznámite s tradičným spôsobom života domorodých obyvateľov. Miestne obyvateľstvo je veľmi chudobné. Obživu im poskytuje rybolov a pestovanie ryže. Celý ich život sa odohráva na rieke, preto aj deti smú do školy chodiť až vtedy, keď vedia plávať. Dedinské domčeky sú postavené na koloch a majú dve poschodia, jedno slúži ako sklad a priestor pre zvieratá a druhé je určené na bývanie. V období sucha je možné prejsť sa po dedinke a stretnúť sa s domorodcami. Odchod na hotel, ubytovanie

7.deň: Siem Reap – Angkor temple

Po raňajkách jazda malebnou krajinou s obrovskými storočnými stromami až k významnému  chrámovému  komplexu Angkor Thom, nazývané „Veľké mesto“. Malo štvorcový pôdorys, strany orientované presne od severu na juh a od východu na západ. V centre opevneného mesta stojí unikátny chrám Bayon, zdobený  mohutnými usmievavými tvárami, ktoré sú vytesané do kameňa. Steny chrámu sú ozdobené nádhernými basreliéfnymi scénami historických a mytologických udalostí. Je tu viac ako 11 000 postáv, pôvodne boli maľované a pozlátené. Táto úžasná stavba je obklopená 54 vežami, každú z nich zdobia 4 tváre. Následne si prehliadnete impozantný chrám Bauphoun, jeden z najstarších chrámov v okolí, vybudovaný v 11. stor. Je z veľkej časti zrekonštruovaný, architektúrou pripomína mexické pyramídy. Neďaleko je unikátna Slonia terasa, 300 metrov dlhá platforma pred mohutným otvoreným priestranstvom, ktorá kedysi bola súčasťou kráľovského paláca.  Palác sa  do dnešných dní prakticky nezachoval a preto je terasa jednou z posledných spomienok na najväčšiu svetskú stavbu Khérskej ríše. Impozantná je aj Terasa malomocného kráľa, kde sa zrejme odohrávali kráľovské kremácie. Srah Srang baray „Kráľovské kúpele“, vodná nádrž vybudovaná v rokoch 944 – 968, slúžila najmä ako miesto rituálnej očisty a vodných slávností. V pokojnom prostredí khmérskeho domu s tradičným nábytkom, v príjemnej atmosfére  sa posilníte chutným obedom. Popoludní návšteva najznámejšieho chrámu Angkor Vat, ktorý je dokonca zobrazený i na národnej vlajke. Vznikol v 12. storočí ako chrámové mesto a dnes sa považuje za najväčší náboženský komplex na svete. V okolí jazera Tonle Sap a mesta Siem Reap je podobných chrámových komplexov omnoho viac, no Angkor Wat všetky prevyšuje - nielen tým, aký je obrovský, ale predovšetkým zachovalosťou. Až 190 metrov široká vodná priekopa, ktorá ho obklopuje, nedovolí okolitej džungli, aby ho pohltila ako  neďaleký Ta Phrom. Odchod na hotel, ubytovanie.

Fakultatívne: Phare, kambodžské cirkusové predstavenie, 29 USD

Predstaví sa Vám Phare Ponleu Selpak, mimovládna organizácia založená v roku 1994 s cieľom poskytovať umelecké vzdelávanie chudobným mladým Kambodžanom. Profesionálni talentovaní mladí interpreti Vám priblížia kambodžskú históriu a kultúru, predstavenie je vhodné pre všetky vekové kategórie.  Turistom poskytnú reálny pohľad na modernú umeleckú scénu, pričom každý príbeh hlboko odhaľuje kus khmérskej histórie.

8.deň: Siem Reap – život na vidieku

Dnes spoznáte  život obyvateľov vidieka v Kambodži. Budete pripravovať tradičné raňajky, učiť sa  správne pripraviť ryžové rezance  a stolovať spolu s domácimi. V ďalšej dedine Vám priblížia výrobu bambusovej lepkavej ryže a zber kokosových plodov. Ochutnáte toto  lahodné kambodžské občerstvenie a čerstvý kokos. Dedinčania vám vysvetlia, ako spracovávajú plody. Ďalšia zastávka bude v dome,  kde  rodina ručne vyrába úžitkové aj dekoratívne predmety z palmových listov. Ich predaj je vítaným zdrojom príjmu. Môžete využiť túto príležitosť a vlastnoručne si vyrobiť výnimočný a veľmi osobný suvenír.  Odchod na hotel, ubytovanie

Fakultatívne: Apsara Dinner Show v Siem Reap, 39 UDS
Tanec Apsara v súčasnosti získava na popularite. Venuje sa mu už od malička veľa dievčat. Forma tanca je veľmi náročná, dominantné sú zložité pohyby rúk.  Tanečnica musí ovládať ďalšie stovky rôznych polôh tela, ktoré pri tanci slúžia ako istý druh posunkovej reči,  kde iba nepatrný rozdiel môže mať odlišný význam. Naučiť sa dokonalé pohyby vyžaduje dlhé roky tréningu. Ak by tanečnice chceli predviesť všetky gestá rúk za sebou, trvalo by to asi dve hodiny. Pri vystúpeniach sú Aspary oblečené v tradičných elegantných odevoch s kvetinovými motívmy, lesklými šperkami, nádhernými korunami... presne tak, ako ich historické predchodkyne na starých freskách a nástenných maľbách v mnohých chrámoch po celej Kambodži. Tanečnice predvedú rôzne tance pre odlišné príležitosti a slávnosti. Tanečníci, speváci aj hudobníci Vám priblížia starobylé zvyky Khmerskej kultúry. Súčasne Vám budú  servírované špeciality a lahôdky kambodžskej kuchyne.

9.deň: Siem Reap – Danang – Hoi An

Ráno odlet zo Siem Reap do Danang, jedno z najväčších prístavných a priemyselných miest v strednom Vietname. Mesto leží na východnom pobreží krajiny pri ústí rieky Han.  Fascinujúci Danang ponúka nielen pláže s priezračne modrou vodou a hory, ktoré Vám vyrazia dych  ale i  stáročia staré pagody, francúzske koloniálne budovy či neobvyklé mosty. Práve blízko ikonického Dračieho mostu sa nachádza Katedrála Najsvätejšieho srdca Ježišovho. Tento impozantný gotický chrám s ružovou fasádou bol postavený v roku 1923 pre francúzske koloniálne obyvateľstvo a dodnes slúži miestnej katolíckej komunite. Katedrála je miestnym známa pod názvom Con Ga  čiže Kohútí kostol. Názov odvodili od kohúta na vrchole chrámu, ktorý symbolizuje pokánie a prebudenie podľa evanjeliového príbehu o svätom Petrovi. Za katedrálou sa nachádza aj jaskyňa Panny Márie, ktorá je replikou lurdskej Jaskyne Zjavení. Následne presun do historického mesta Hoi An. Jedinečný ráz mesta je priamym následkom jeho obchodníckej histórie. Od 16. storočia totiž bolo významným námorným prístavom pre veľkú časť juhovýchodnej Ázie. Vtedy sa  volalo Faifo - názov, ktorý ešte dnes používajú viaceré miestne firmy, ako napríklad taxislužby. V dôležitom prístave sa usadilo viacero obchodníckych komunít z celého sveta, čo sa odzrkadlilo najmä na doteraz zachovanej architektúre, ktorá  ponúka harmóniu prvkov vietnamskej, japonskej, čínskej a francúzskej architektúry. Celé historické centrum Hoi An  je vďaka svojej unikátnosti chránené a zapísané v zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Zachovalo sa tu vyše osemsto historických budov, z ktorých osemnásť je otvorených pre návštevníkov. Uvidíte slávny  japonský most, čínsky chrám a tiež jeden z najznámejších  starých generačných obchodníckych domov  Tan Ky.  Dom postavila  vietnamská obchodnícka rodina pred dvesto rokmi a patrí jej dodnes.  Odchod na hotel, ubytovanie.

10.deň: Hoi An – Tra Que

Na bicykli sa dostanete nádhernou vidieckou krajinou popri ryžových poliach v oblasti Hoi An asi po 6 km jazdy do starobylej dedinky Tra Que, kde farmári pestujú aromatické bylinky. Budete sledovať ich  každodennú prácu pri sadení a zbere  zeleniny. Asi 200 rodín obrába pôdu s rozlohou 40 hektárov. Po srdečnom privítaní  môžete absolvovať relaxačný kúpeľ nôh spojený s masážou. Vidiečania Vám predvedú prípravu špeciality Banh xeo, v doslovnom preklade „prskajúci koláč“ – smažená vaječná placka plnená dobrotami ako sójové klíčky, rôzne druhy zeleniny, mleté bravčové mäso a krevety. Chrumkavá placka sa  krája na pásiky a spoločne s čerstvými bylinkami sa balí do ryžového papiera a namáča do sójovej omáčky. Na obed si pochutnáte na vidieckych špecialitách, ako napríklad tam huu (malé špízy z bravčového mäsa), rôzne druhy kreviet, mäso s  bylinkami, ako aj iné pochúťky. Osobné voľno, návrat na hotel, ubytovanie. 

11.deň: Hoi An – Hue

Dopoludnia budete počas jazdy do Hue sledovať veľkolepú panorámu centrálneho pobrežia. Zastávka v jednom z najkrajších horských priesmykov vo Vietname  Hai Van Pass, ktorý ponúka panoramatický výhľad na hornatú krajinu obklopenú tropickou džungľou, modrou oblohou a úchvatným výhľadom na oceán a pláže s bielym pieskom. V priesmyku sa nachádza staroveká brána, strelné veže a francúzska pevnosť, využívaná počas vietnamskej vojny ako bunker. Pred dobudovaním tunela Hai Van tunnel, najdlhšieho v juhovýchodnej Ázii, v oblasti priesmyku bolo veľa smrteľných nehôd. Návšteva hrobky Minh Mang. Stavba začala v roku 1840 za vlády Minh Mang, bola dokončená za jeho nástupcu  cisára Thieu Tri.  Budete mať možnosť obdivovať osobitú architektúru v očarujúcej krajine. Popoludní príchod do cisárskeho  mesta Hue. Mesto založil cisár Gia Long,  zakladateľ dynastie Nguyen. Na brehu Voňavej rieky /Perfume river/ postavil pre celý svoj dvor, mandarínov a vojakov obrovskú pevnosť – Citadelu. Stavba začala v roku 1804 vykopaním 10 km dlhej vodnej priehrady. Následne bol vybudovaný obranný múr obkolesujúci územie 2 x 2 km. Vo vnútri pevnosti sa pôvodne nachádzalo 160 budov. Približne v strede Citadely dal panovník vybudovať Zakázané mesto určené len pre jeho osobné potreby. Jediní sluhovia, ktorí mali do Zakázaného mesta povolený vstup boli eunuchovia, nepredstavujúci pre kráľovské konkubíny žiadnu hrozbu. Celý komplex tvorilo množstvo chrámov, múzeí, hrobiek, kráľovské divadlo a rôzne pagody. 31.1.1968 začal boj o Hue, počas jedného dňa bolo takmer celé cisárske sídlo zničené. Zo 160 budov zostalo stáť len 10. V roku 1993 bola Citadela zapísaná na zoznam  UNESCO. Po prehliadke osobné voľno, presun na hotel, ubytovanie

12.deň: Hoi An – Hue

Kurz varenia začnete návštevou miestneho trhu, kde budete pozorovať každodenný život domácich  a dozviete sa o vietnamskej zelenine a ovocí. Potom sa vydáte do dediny Thuy Bieu, pokojnej oblasti na brehu rieky Huong. Po šálke čaju si pripravíte niektoré z najznámejších jedál regiónu Hue. Pod dohľadom svojho hostiteľa sa naučíte variť miestnu vietnamskú kuchyňu od začiatku do konca. Keď sa špeciality dovaria, budete ich vychutnávať pri prestretom stole v záhrade.  Po obede navštívite starobylý záhradný domček, typický pre architektúru Hue  s názvom Xuan Vien Tieu Cung. Tu vás miestna rodina privíta šálkou zeleného čaju a čerstvým ovocím zo záhrady. Po rozlúčke s hostiteľmi pokračujete v ceste k najposvätnejšej pamiatke v Hue, 7 poschodovej pagode Thien Mu (nazývaná tiež Pagoda Linh Mu),  týčiacej sa nad Perfume River.  Dokumentuje bohatú štyristoročnú kultúrnu a náboženskú históriu Vietnamu.   Osemhranná veža Phuoc Duyen (1864) vysoká 21 metrov patrí medzi najvyššie vo Vietname. Na každom zo siedmich poschodí je socha Budhu. Vo vnútri veže vedie točité schodisko do horného poschodia, kde kedysi stála zlatá socha Budhu. Presun na hotel, ubytovanie.

13.deň: Hue - Hanoi

Ranný let z Hue do hlavného mesta Vietnamu Hanoj, po prílete check –in na hoteli, následne presun do centra. Mesto založil v roku 1010 vietnamský kráľ Ly Thai To, až do roku 1802 bolo najdôležitejším politickým centrom v krajine. Počas vlády dynastie Nguyễn bolo hlavným mestom Huế a Hanoj bol v rokoch  1902 až 1954 hlavným mestom Francúzskej Indočíny. Od roku 1954 do roku 1976 bol hlavným mestom Severného Vietnamu. 2. júla 1976 vznikol formálnym zlúčením Severného a Južného Vietnamu jednotný vietnamský štát (do OSN bol prijatý v roku 1978). Hanoj v preklade znamená „Mesto ležiace na rieke“. Leží po oboch stranách Červenej rieky. Má unikátnu koloniálnu francúzsku architektúru, nádherné jazerá a budhistické chrámy. Navštívite Chrám literatúry Van Mieu - nachádza sa na mieste prvej vietnamskej univerzity, ktorú postavil  v roku 1070 cisár Ly Thanh Tong a bola pôvodne otvorená výhradne pre princov a mandarínov. Nájdete tu obdivuhodnú architektúru, viacero  nádvorí, pagody, svätyne a tiež veľké množstvo kamenných stél, na ktoré  boli v minulosti zapisované mená úspešných študentov, ktorí tu zložili záverečné skúšky. Často sem chodia študenti pred rôznymi skúškami a samozrejme aj po úspešnom absolvovaní štúdia. Sviatočne oblečení  chlapci aj dievčatá  pozvú priateľov alebo rodinu aby v chráme spoločne poďakovali za svoje úspechy. Vydáte sa k Jazeru Navráteného meča, prejdete po ulici  Hang Hanh známej svojimi kaviarňami až k najstaršiemu kostolu v Hanoji - novogotickej Katedrále sv. Jozefa, patróna Vietnamu. Vysvätená bola 24. decembra 1886,  vzorom projektu bola parížska katedrála Notre Dame. Patrí medzi jednu z prvých stavieb, ktoré postavila francúzska koloniálna vláda v Indočíne. Je sídlom  arcidiecézy Vietnam a Hanoi, spravuje  480 kostolov a kaplniek a 113 farností.  Vo Vietname sa okolo 7% obyvateľstva hlási ku katolíckej viere a cirkevný život je organizovaný  celkovo v 27 diecézach. Po tom, čo Viet Minh prevzal kontrolu nad Severným Vietnamom na základe Ženevských dohôd v roku 1954, katolícka cirkev bola prenasledovaná.  Kňazi boli zatknutí a cirkevný majetok bol zabavený a vyvlastnený. Katedrála sv. Jozefa nezostala ušetrená a bola zatvorená až do Štedrého večera roku 1990, kedy sa tu znova začali sláviť sv.  omše. Pri potulkách pokojnými uličkami zachytíte každodenné výjavy pouličných predavačov, stretnete taxikára na motorke xe om, vaše zmysly budú bombardovať mnohé zvuky, vône a ľudia, ktorí sú súčasťou života v Hanoji. Deň ukončíte umením. Uvidíte tradičné vodné bábkové divadlo, umenie, ktoré pred tisíc rokmi vymysleli farmári z oblasti delty Červenej rieky a potom povýšili na kráľovskú zábavu za dynastie Ly a Tran.  Predstavenie často zobrazuje scény každodenného života a legendy sprevádzané hudbou. Návrat na hotel, ubytovanie.

14.deň: Hanoi – Lan Ha bay/Halong bay

Dnes sa vydáte smerom na Hai Phong a na ostrov  Cat Hai cez najnovší a najdlhší most vo Vietname.  Celý komplex mostu nad morskou hladinou vrátane príjazdových ciest má dĺžku asi 15 km. Po príchode sa nalodíte a budete cestovať do Halong Bay. Uvidíte maják na ostrovčeku  Da Chong, ktorý vybudovali Francúzi. Plavba pokračuje popri ostrovčekoch Con Vit a Gia Luan - impozantnéi vápencové krasové útvary, ktoré sa vypínajú nad morskú hladinu. Autobus vás zavezie k jaskyni Trung Tang, ktorá sa nachádza v krásnom údolí. Plavba pokračuje na ostrov Cat Ba a záliv Lan Ha. Budete mať čas vychutnať si západ slnka, ako aj možnosť zúčastniť sa tradičného kurzu varenia so šéfkuchárom pred večerou.

15.deň: Lan Ha bay/Halong bay – Hanoi -Depart

Deň môžete začať pred raňajkami lekciou Tai Chi. Potom preskúmate oblasť Ao Ech na kajaku. Návrat na výletnú loď, čajový obrad a chutný brunch počas plavby. Po vylodení návrat do Hanoi, zastávka a prehliadka Do Temple - národný pamätník  postavený v roku 1028 na počesť kráľa Ly Thai To a jeho 7 nasledovníkov  dynastie Ly. Typickú architektúru  pagody  dopĺňa  nádherná zeleň stromov a príjemný čerstvý vzduch. Pred chrámom, ako u  väčšiny pagod, je jazierko, ktoré zabezpečuje vlahu celému areálu. Po príchode do Hanoja navštívite Etnologické múzeum a dozviete sa o rôznych etnických skupinách Vietnamu. Verejnosti bolo sprístupnené  v novembri 1997 na summite Frankofónie a slúži ako výskumné centrum a zároveň múzeum, prezentuje  54 etnických skupín a menšín žijúcich  vo Vietname. Nájdete tu vzácnu  zbierku krojov, hudobných nástrojov, šperkov, zbraní a dokumenty o ich zvykoch. Osobné voľno, transfer na letisko, registrácia. 

16.deň: odlet z Hanoi  

Predpokladaný odlet z Hanoi o 02.15 hod., medzipristátie v Doha, následne odlet do Viedne. Po prílete transfer do Bratislavy s predpokladaným príchodom asi o 14.15 hod.

VIETNAM a KAMBODŽA 27. 4. 2022 - 12. 5. 2022 je už po termíne.